آمار پزشکی - میکروسفالی چیست؟

علل متعددی برای میکروسفال ذکرشده است

۱)اختلالات ژنتیکی(ژن مغلوب معیوب)

 2)تاثیراشعهXبخصوص در سه ماهه اول بارداری

 3)بیماریهای عفونی مادردردوران بارداری مخصوصاً سرخجه وسیفلیس

 4)مشکلات هنگام زایمان

 5)بیماریهای عفونی خودکودک درسالهای اولیه تولد

خصوصیات:

1)عدم رشد مغزکه باعث کوچک ماندن جمجمه می شود

2)مشکلات بینائی

3)جثه کوچک

4)تشنج .گاهی تشنج به عنوان یکی ازرایج ترین علائم میکروسفالی دیده می شود.

5)چشمان کوچک وگود افتاده

 6)ازنظر عقب ماندگی ذهنی درحد شدید وعمیق هستند

تظاهرات بالینی و تشخیص :
شرح حال خانوادگی کامل باید گرفته شود ، موارد دیگر غیر از میکروسفالی یا اختلالات درگیر کننده سیستم عصبی باید جستجو شوند ، اندازه گیری دور سر بیمار در هنگام تولد ، مهم است . دور سر خیلی کوچک نشان دهنده روندی است که در مراحل اولیه تکامل جنین شروع شده است . آسیبی که در مراحل بعدی زندگی به ویژه بالای 2 سال به مغز وارد شده است ، کمتر محتمل است که میکروسفالی شدید ایجاد کند .
اندازه گیری مرتب دور سر در مقایسه با اندازه گیری آن در یک نوبت ، به خصوص وقتی که ناهنجاری حداقل است ، بسیار با ارزش تر می باشد . علاوه بر این ، جهت بررسی میکروسفالی خانوادگی باید دور سر پدر ، مادر ، خواهر و برادرها ثبت شوند .
بررسی آزمایشگاهی کودک میکروسفال با شرح حال و معاینه فیزیکی تفسیر می گردد . در صورتی که میکرو سفالی ناشناخته باشد ، باید سطح فنیل آلانین سرم در مادر بدون علامت ، می تواند آسیب مغزی بارزی در یک شیرخواربدون وجود فنیل کتونوری ایجاد کند .
در صورت وجود سندرم کوروموزومی مشکوک یا قیافه غیر طبیعی کودک ، قد کوتاه و سایر ناهنجاری های مادرزادی ، باید کاریوتیپ تعیین شود . سی تی اسکن یا MRI ممکن است در تعیین ناهنجاریهای ساختاری مغز مفید باشد . سایر اطلاعات عبارتند از : آنالیز ( تجزیه و بررسی ) آمینواسیدهای ادرار و پلاسمای ناشتا ، تعیین آمونیاک سرم ، نمونه ادراری جهت کشت سیتومگالوویروس .

+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در شنبه سوم دی ۱۳۹۰ و ساعت 13:7 |