آمار پزشکی - علائم كمبود ۲ هورمون زنانه و گیاه درمانی

کاهش میزان ترشح پروژسترون یکی از علل ایجاد بي‌خوابي در زنان است. از طرف دیگر تحقيقات نشان می‌دهد، افزایش علائم قبل از قاعدگي مانند استرس، زودرنجي و دمدمی مزاج بودن از علائم کاهش پروژسترون است.خستگی‌های مزمن بويژه در دختران جوان حتی پس از بهره‌مندي از خواب کافی شبانه از علائم فقر پروژسترون است. قاعدگي نامنظم و غیرطبیعی، یا سیکل‌های ماهیانه‌اي که دوره آن به جاي ۲۸ روز یک‌بار هر ۲۰ روز يك بار اتفاق می‌افتاد. همچنین در زنان مبتلا به فقر پروژسترون، احتمال چاقی شكمي در ناحیه شكم یا کاهش حافظه و دیگر علائمی مانند عفونت ادراری، درد مفاصل، ایجاد فیبروم و تغيير اشتها افزایش پيدا می‌کند.تحقیقات نشان می‌دهد، استرس یکی از دلایل کاهش ترشح پروژسترون و اختلال در تخمك گذاری است.
عوامل دیگری مانند رژیم غذايي عاری از سبزيجات یا موادغذايي سرشار از استروژن یا مصرف قرص‌هاي ضدبارداری باعث برهم خوردن تعادل میان استروژن و پروژسترون و کاهش ترشح این هورمون می‌شود.
اختلال در عملكرد غده تیروئید و پركاري تیروئید و همچنین روش‌هاي هورمون درماني از دیگر عوامل کاهش ترشح پروژسترون است.

با توجه به شیوع بالای نازایی در زوجهای سراسر جهان، یکی از آزمایشهای اولیه در بررسی نازایی، سنجش هورمونهای جنسی زنانه است.
- مقادیر غیرطبیعی هورمونهای جنسی بطور شایع دیده می شود و لزوماً به معنی نازا بودن نمی‌باشد.
- در طی هر دوره قاعدگی، سطح هورمونهای جنسی زنانه بشدت تغییر پیدا می‌کند بهمین دلیل، هنگام بررسی پاسخ آزمایش، دانستن زمان چرخه قاعدگی اهمیت بسیاری دارد.
- هنگام نزدیک شدن به سن یائسگی، مقادیر برخی از این هورمونها (FSH LH,) بالا می‌رود. از این آزمایشها می توان جهت تایید تشخیص فرارسیدن سن یائسگی استفاده کرد.
نقش استروژن در سلامت بدن اهمیت بسیاری دارد. پیشگیری از ابتلا به حملات قلبي و پوکی استخوان و جلوگيري از ابتلا به یائسگی زودرس از خواص این هورمون در بدن است. همچنین نقش این هورمون در دوران بارداری و پس از آن قابل‌توجه است.کاهش ترشح هورمون استروژن دلایل متعددی دارد. زنانی که عمل جراحی هيستركتومي (بیرون آوردن رحم) روي آن‌ها انجام شده و زنان مبتلا به سردردهای ميگرني ناشی از تغييرات هورمونی بيشتر مشاهده می‌شود. یائسگی عمده دلیل ایجاد کاهش میزان استروژن در زنان میانسال است. کاهش وزن ناگهانی، انجام تمرينات سخت ورزشی و اختلال در عملكرد غده تیروئید از دیگر علل کاهش هورمون استروژن در زنان است.کاهش ترشح استروژن در زنان جوان اغلب با علائمی مانند گرگرفتگي، خشکی پوست و درد مفاصل همراه است. عرق‌هاي شبانه، خستگی و اختلالات شناختي نیز از دیگر علائم کاهش استروژن در زنان است. کاهش استروژن در افزایش احتمال تپش قلب، دردهاي مفصلی و درد كمر نیز مؤثر است.هورمون درماني و پیروی از رژیم‌های غذايي كم‌چرب و سرشار از میوه و سبزي و پرهیز از مصرف كلم، انگور، ذرت و پیاز و مصرف موادغذايي مانند گوشت، تخم‌مرغ و لبنیات از روش‌هاي رفع علائم ناشی از کمبود استروژن خون است. همچنین مصرف ميوه‌هايي مانند انواع توت، سیب و دانه‌هايي مانند بذر کتان نیز حاوی استروژن بوده و در افزایش این هورمون در خون نقش دارد.

كم يا زيادشدن استروژن اين هورمون چه اثراتي در بر دارد؟

نتایج این تحقیقات که درمجله پزشکی جنسی منتشر شده، حاکی است، SHBG در زنانی که این قرصها را مصرف می کنند، 4برابر زنانی است که ازاین قرصها مصرف نمی کنند. با اینکه پس از قطع مصرف این قرصها مقدار این پروتئین کاهش می یابد. اما بازهم این پروتئین دراین زنان نسبت به زنانی که اصلا ازاین قرص استفاده نمی کنند، بیشتر است .
 همچنین با مطالعه بر روی 11زن به مدت1سال پس از قطع مصرف این قرصها دریافتند، حداقل تا 11 ماه پس از قطع مصرف قرص های ضد بارداری، مقدار این پروتئین دربدن این زنان 2برابر زنانی است که این قرص رامصرف نمی کنند.
این دانشمندان معتقدند، قرصهای ضد بارداری میزان آندروژن چرخه ای را که عملکرد جنسی را کنترل می کند، کاهش می دهند. درزنان تستسترون درتخمدانها ودرغددآدرنال تولید می شود وقتی زنی این قرص را مصرف می کند تولید آندروژن درتخمدانها متوقف شده وتولید پروتئینی به نام SHBC بالا می رود. میزان ترشح کم تستسترون که به واسطه مصرف قرصهای ضدبارداری ایجاد می شود می تواند تا 1سال پس از قطع قرص درزنها باقی بماند که میل جنسی راکاهش می دهد.

 
سیکل های قاعدگی وترشح هورمون ها

در طی نیمه اول دوره ماهیانه ، تنها هورمون تخمدانی که بیشتر ترشح می شود هورمون استروژن است  ولی در نیمه دوم سیکل قاعدگی  هر دو هورمون استروژن و پروژسترون ترشح می شود . استروژن موجب ضخامت آندومتر می شود و عمق و پیچیدگی غدد آندومتر به شدت افزایش می یابد و غدد اندومتری شروع به ترشح ماده تغذیه ای می کند که می تواند توسط تخمک بارور شده ، قبل از لانه گزینی مصرف شود . اگر تخمک بارور شود و شروع به تقسیم کند ،  هورمون خاصی ترشح می کند که HCG نام دارد  و توسط توده سلولی در حال رشد(جنین) ترشح می شود و این هورمون جسم زرد را تحریک کرده و باعث می شود هورمون استروژن و پروژسترون توسط جسم زرد ادامه یابد و در این حالت حاملگی شروع می شود .

اما اگر تخمک بارور نشود جسم زرد پسرفت می کند  و تولید هورمون های استروژن و پروژسترون کمی کاهش می یابد و زمانی که این هورمون ها ناگهانی کاهش می یابد عروق خونی آندومتر دچار اسپاسم شده و اکثر بافت های آندومتر از بین میروند و خونریزی اتفاق می افتد و طول مدت خونریزی 3 الی 5 روز است و سپس مجددأهورمون ها شروع به ترشح شده و در این روند هر ماه آندومتر رحم نوسازی می شود.  

 مدت سیکل ماهیانه

طول مدت سیکل ماهیانه در افراد مختلف متفاوت است . اکثریت زنان در فاصله 28 تا 30 روز یک بار خونریزی ماهیانه دارند و اینگونه زنان دارای سیکل های منظمی هستند و مشخص کردن زمان تخمک گذاری در این افراد راحت تر است  البته گاهی زنان دوره های کوتاه 21 روزه دارند و گاهی دوره های طولانی مدت 40 روز به بالا  دارند که ممکن است سیستم بدن آنها به شکل طبیعی به این صورت باشد که مشکلی در باروری بوجود نخواهد آورد.

+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در سه شنبه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۰ و ساعت 14:57 |