آمار پزشکی

ا گر شما هم به تازگی مادر و پدر شده اید و یا اینکه قصد دارید در آینده صاحب فرزند شوید، به شما توصیه می کنیم این مطلب را بخوانید تا با اعمالی ناصحیح باعث کج شدن پاهای نوزادتان نشوید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:37 |
اسهال در نوزادان شایع است، و اغلب ناشی از ویروس است و مدت کوتاهی به طول می‌انجامد.
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:33 |

من شنيده ام كه اگر نوزاد زياد گرمش بشود ممكن است دچار گرمازدگي شود. اين چه حالتي است؟


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:30 |

وضعیت مزاجی نوزاد یکی از نشانه‌های سلامت کودک است. ضمن اینکه بروز مشکل در مزاج نوزاد، خود زمینه ابتلا به بیماری را ایجاد می‌کند. تشخیص یبوست در نوزاد و حل به موقع مشکل و مراقبت‌های مربوط به آن نکاتی هستند که دانستن آنها، والدین را در نگهداری از نوزادشان یاری می‌دهد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:24 |

پهن شدن وضعيتي سر نوزاد در روزهاي اول زندگي به علت نوع خواباندن او، ممکن است رخ دهد يکي از علت ‌هاي اين پهن شدن سر، خواباندن نوزاد به پشت است. در دهه 1990 ميلادي، يک بررسي بزرگ نشان داد که خواباندن نوزاد روي شکم، احتمال وقوع " نشانگان مرگ ناگهاني نوزاد" را بالا مي‌برد. از آن هنگام به بعد به والدين توصيه شد که براي جلوگيري از اين عارضه، نوزادان را به روي شکم نخوابانند و به پشت بخوابانند. در نتيجه به موارد " پهن شدن وضعيتي سر نوزاد " افزوده شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:19 |

محققان توصیه می کنند حتی اگر کودکتان دل درد داشت نیز به او آب قند ندهید،چرا؟آب قند در افزایش وزن نوزاد نقشی ندارد؛ اگرچه ممکن است موقتاً جلوی گریه نوزاد گرسنه را بگیرد. نوزادانی که فقط شیر مادر می‌خورند افزایش وزن بهتری نسبت به نوزادانی که همراه شیرمادر آب قند هم می‌خورند، دارند.

اگر به مدت طولانی به نوزاد خود آب‌قند بدهید چهره نوزاد شما به ظاهر، اصطلاحاً «تپل» می‌شود. اما این گونه‌های پف‌آلود نه تنها دلیل سلامت نوزاد نیست بلکه نشان از سوءتغذیه او دارد و همچنین این نوزادان معمولاً در قسمت سرین و پاها دچار سوختگی می‌شوند.

آب قند به دلیل شیرینی جلوی اشتهای نوزاد را می‌گیرد و ممکن است نوزاد شیرینی آب قند را به شیرینی شیر مادر ترجیح داده و از خوردن شیرمادر امتناع کند.

 علاوه بر این چون آب قند معمولاً با شیشه و پستانک به نوزاد داده می‌شود، ممکن است نوزاد راحت‌طلب سرپستانک را به زحمت مکیدن سینه مادر ترجیح دهد. نیز برخلاف تصور برخی، آب قند هم باعث افزایش زردی نوزاد زرد و هم باعث افزایش نفخ و دل درد او خواهد شد.

+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:13 |

۵حس نوزادی که به دنیا می آید هنوز کامل نیست. روند تکامل حس ها جاده درازی است که از رحم و دوران جنینی آغاز می شود و به ترتیب ابتدا حس لامسه، بعد چشایی، شنوایی، بویایی و در نهایت بینایی تکامل پیدا می کند. هنگام تولد برخی از این حس ها بیش از سایرین به تکامل رسیده اند و حساس ترند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در دوشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:8 |

كودك از ابتدای تولد ، قدرت زبان را درك كرده و شروع به صحبت می كند. از لحظه ای كه چشمان وی به صورت شما می افتد، شروع به تماشای حالات مختلف چهره و گوش دادن به صداهایی می كند كه برای صحبت كردن با وی ایجاد می كنید. او خیلی زود با حركت دادن لبها واجزای چهره اش شروع به تقلید از شما می كند. گوش دادن و تقلید كردن دو راه اساسی یادگیری زبان هستند كه كودك به خوبی از عهده آنها برمی آید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 9:56 |

اگر نوزادتان به دل‌درد يا قولنج دچار شد، هرگز از شربت گريپ‌ميكسچر خارجي كه به طور قاچاق وارد ايران مي‌شود استفاده ننماييد.
اين فرآورده كه حاوي 50 ميلي‌گرم سديم بي‌كربنات، 0017/0 ميلي‌ليتر روغن زيره و 0017/0 ميلي‌ليتر روغن شويد و 500 ميلي‌گرم سوكروز در هر ميلي‌ليتر مي‌باشد به علت عدم اطمينان از سلامتي آن براي شيرخواران زير يك‌ماه قابل تجويز نمي‌باشد.
علاوه بر آن به علت سوكروز موجود در آن مصرف اين فرآورده در شيرخواران مبتلابه بعضي اختلالات متابوليسمي ژنتيكي، نظير جذب نامناسب گلوكزـ گالاكتوز، كمبود سوكرازـ ايزومالتاز و عدم تحمل فروكتوز مجاز نمي‌باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در یکشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 9:23 |

استحمام نوزاد، در حفظ سلامتى و رشد او تأثیر بسزایى دارد. کودک پس از هر بار استحمام، نشاط و آرامش خود را به‌دست می آورد، به خوبى شیر مى‌خورد و به راحتى به خواب مى‌رود. همچنین در هنگام استحمام، مادر می تواند بدن کودک را مشاهده کند و از وجود هر گونه التهاب، ورم و یا حالت غیرعادى آگاه شده و در بهبود آن بکوشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:48 |
سوختگي پوشک و قنداق کردن نوزاد

بعد از کلي اميد و آرزو و نذر و نياز براي داشتن بچه‌اي سالم، حالا به آرزويتان رسيده‌ايد و کودک سالمي داريد که خيلي خوب شير مي‌خورد و هيچ مشکل گوارشي هم ندارد. ولي حس مي‌کنيد که بايد مهارت‌ بيشتري براي جمع‌آوري ماحصل فعاليت دستگاه گوارش کودک داشته باشيد! بله، کوچولو پوشک مي‌خواهد!


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:25 |

+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 13:17 |

بخش مراقبت‌هاي ويژه نوزادان يا ان.آي.سي.يو قسمتي از بيمارستان است که براي ارايه خدمات درماني و مراقبتي به نوزادان «بيمار» يا «نارس» در نظر گرفته مي‌شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط روح الله طالبی در شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۹۰ و ساعت 9:46 |